טיול לשבת: בית הקשתות

בריכת המים | צילומים: איציק טהורי

בריכת המים | צילומים: איציק טהורי

מאת: איציק טהורי, מנכ"ל קבוצת טיולים ואתגרים

הקיץ כבר נותן אותות של חמסינים, שרב, זיעה, לחות חונקת והשהייה בחוץ מתחילה להעיק. אם ישאלו אתכם מה הדבר הראשון שיעלה בראשכם כשתשמעו את השם רמלה, זהו שוק רחלה המפורסם. אז קוראים וקוראות נכבדים, לעיר רמלה יש להציע הרבה יותר מעוד שוק. העיר רמלה אוצרת מתחת לרחובותיה מאגר מים הנקרא בית הקשתות ולשם לוקח אותנו הטיול שלנו לשבת, אל נבכי האדמה, אל תוך בריכת הקשתות ברמלה.

כשהיינו ילדים וזה היה מזמן, היה סרט ששמו "חסמבה ונערי ההפקר". הבריכה שמתחת לאדמה נכנסה אז למיתולוגיה הישראלית כאשר שימשה כאחד מאתרי הצילום של הסרט. בסרט נראתה חבורת הסוד נמלטת על גבי סירות אל תוך חלל גדול וקסום. מדובר בבריכת הקשתות. עצם קיומה של הבריכה הוא בחזקת נעלם אחד גדול, איך הבריכה החזיקה מעמד כ-1200 שנה? הרי בארץ התרחשו לא מעט רעידות אדמה, בניינים רבים התמוטטו כערימת קלפים והבריכה נותרה איתנה כסלע ושלמה ללא רבב.

אז מי בנה את יצירת המופת הזאת ומתי? את המבנה בנו המוסלמים וזה קרה בשנת 789, תוכלו לראות את הכתוב בבריכה "בשם אללה וברכה מאללה, ציווה לבנות הסוכן של אמיר המאמינים, יאריך אללה את קיומו, בחודש חג'ה של שנת שתיים ושבעים ומאה שנה". הבריכה נבנתה לצורך אגירת מים לתושבי המקום.

המקום מאוד קריר ונעים והילדים ירגישו כאילו הגיעו לעיר מהאגדות. אנו המבוגרים נתפעל מהאדריכלות הכה מפוארת שהייתה לפני כ-1200 שנה, זאת ועוד כשנשוט מתחת לרחובותיה של העיר רמלה. כשנגיע אל הבריכה נראה מדרגות אחדות יורדות אל הבריכה, ובה שלושה טורי עמודים בנויים אבן, ובכל טור חמישה עמודים הנושאים את הקשתות המקומרות שעליהן בנויה התקרה. בתקרה שורות של אשנבים מרובעים, שדרכם כנראה נשאבו מים בעזרת דליים וחבלים בדורות הקודמים. הבריכה היא כמעט מרובעת. אורך צלעה הארוכה מגיע ל-21.17 מ', והצלע האחרת – 19.82 מ'.

אם אתם כבר בעיר תוכלו לבחור לטייל באחד מהאטרקציות הבאות: שוק רמלה, הכנסייה הארמנית, המסגד הגדול, אנדרטת האצל, מתחם האמנים בעיר העתיקה, מוזיאון המשאיות, מתחם הארמנים בעיר העתיקה, אנדרטת האצל, חמם רדואן, שוק רמלה, המפורסם, גן הנשיא והמרכז הקראי, המגדל הלבן ומוזיאון רמלה.

אתר מבוגר/רגיל ילד/גמלאי/חייל/נכה/סטודנט/קבוצה מעל 20 איש
מוזיאון 12 10
בריכת הקשתות
כולל שייט
14 12
המגדל הלבן 10 9
2 אתרים 20 17
3 אתרים 25 22

 

ציוד מומלץ:

נעלי הליכה נוחות

כיסוי ראש

2 ליטר מים לאדם

מצלמה

קרם הגנה

מצלמה

 

נשמח אם תשתפו אותנו בטיולים שעשיתם. תמונות, חוויות  ואף שאלות ניתן לכתוב למטה בשדה התגובות.

לשאלות ולייעוץ חינמי: 054-2233888 (איציק)

לטיולים נוספים בארץ ובעולם : www.tiyoolim.com

בית-קשתות650

פורסם על ידי