איך נעבור את הגל החורפי?

תמונת המחשה | צילום שאטרסטוק

תמונת המחשה | צילום שאטרסטוק

בשל מזג האוויר הסוער הצפוי בסוף השבוע הקרוב, משרד הבריאות מרענן את המידע לציבור וקורא לאוכלוסיות הקשישים וכן להורים לתינוקות ולילדים צעירים לנקוט במספר פעולות חשובות על מנת לצמצם את נזקי הקור. בגיל המבוגר קיימת סכנה מוגברת בקור כתוצאה ממצב של ירידת חום הגוף (היפותרמיה) בו טמפרטורת הגוף יורדת ל-35 מעלות (טמפרטורת גוף תקינה היא 37 מעלות בקירוב).

דרכים למניעת פגיעת קור: חימום הבית בטמפרטורה קבועה של 24 מעלות בקירוב, שאינה פחותה מ-21 מעלות. מומלץ להיעזר במד חום למדידת טמפרטורת החדר. יש לדאוג ללחות האוויר בחדר (ניתן להשתמש במכשיר אדים), יש לדאוג לאטימה נאותה של פתחי הבית (חלונות, דלתות וכו') ויש לבדוק את בטיחות התנורים בדירה תוך הסתייעות בבני משפחה ואנשי מקצוע.

הרגלי בריאות: יש לשתות בכמות מספקת (10-8 כוסות שתייה ליום) גם ללא תחושת צמא, להימנע משתייה מרובה של קפאין ואלכוהול, להקפיד על ארוחות קלות יחסית לעתים קרובות (5-6 ביום) ולהימנע מארוחות כבדות. שתייה ואוכל חמים מסייעים לשמור על חום הגוף. בעת השהות בבית יש להקפיד על פעילות ותנועה כדי להגדיל את זרימת הדם ואת חום הגוף.

צילום שאטרסטוק

מקרים בהם יש להתייעץ עם הרופא המטפל: לגבי נטילת תרופות שעלולות להגביר את הרגישות לקור, לגבי מצבי בריאות שעלולים להגביר סיכון זה, ובנוסף, לגבי קשישים המתגוררים לבד – יש לשמור על קשר ולדאוג לביקורים בבית של בני המשפחה, חברים, שכנים, או מתנדבים לפחות פעם ביום.

כיצד מבקר יכול לזהות אצל קשיש ירידה בחום הגוף? ניתן לראות שהבית קר והקשיש ירוד בפעילותו יותר מהרגיל. עם זאת, בשלבים ההתחלתיים של ירידת חום הגוף הקשיש הסובל מקור לא ירעד ולא יתלונן על תחושת קור! מדידת חום במדחום הביתי עלולה לא לזהות את הבעיה היות והוא מיועד למדוד עליית חום. אם יש חשד לירידת חום הגוף – יש להזעיק מיד עזרה רפואית.

מדוע גוברת הסכנה כתוצאה מקור בגיל המבוגר? קיים שילוב של גורמים גופניים (פיזיולוגיים) והתנהגותיים: קשישים חשים פחות את הקור בסביבתם. בזקנה היכולת לאזן (לווסת) את חום הגוף פוחתת. קשישים במצב תזונתי ירוד גם פגיעים יותר לקור. קשישים נוטים לשתייה מועטה מדי ולהתייבשות גם בחורף. הקשיש עלול לשהות בחוסר תנועה בבית, חוסר לבוש נאות בבית ובחוץ, יש נטייה לחמם פחות את הבית כדי לחסוך בהוצאות החימום.

במחלה זיהומית בגיל המבוגר, לעתים הסימן הראשון הוא דווקא ירידת חום הגוף (להיפך מהתגובה באנשים צעירים יותר). הסיכון לירידת חום הגוף קיים גם בירידה קלה בלבד של טמפרטורת הסביבה. ככל שיש לקשיש יותר גורמי סיכון אישיים וסביבתיים – הסכנה הולכת וגדלה. על כן חשוב לנקוט בצעדי המניעה שפורטו.

פורסם על ידי