להתנתק מהטלפון החכם – יש לכם אומץ?

צילום: אינה חזנוב

צילום: אינה חזנוב

מאת: ליסה פסוב, תלמידת תיכון רמות

הטלפונים החכמים נכנסו לחיינו לפני כשש שנים, ומאז קשה לנו מאוד לדמיין את החיים שלנו בלעדיהם. עבור רבים מאתנו, מסך הטלפון הוא הדבר הראשון איתו אנו פותחים את הבוקר, והדבר האחרון שאותו אנו מכבים בלילה, אם בכלל.

את הטלפון החכם הראשון שלי קיבלתי לפני חמש שנים, בכיתה ז’. לא נעים להודות, אבל אני זוכרת כמה התלהבתי להיות כמו כולם. כמה התלהבתי שיש לי טלפון חדש ונוצץ ועכשיו אני יכולה לפרסם סטטוסים בפייסבוק, להעלות תמונות לאינסטגרם ולשלוח כמות בלתי מוגבלת של הודעות ואימוג’ים בוואטספ.

עם הזמן, ההתלהבות הלכה ופחתה. היום, כשנה אחרי שמחקתי והוצאתי מחיי את רוב הרשתות החברתיות שכולנו חלק מהן, ובעקבות מספר כתבות בנושא בהן צפיתי לאחרונה, אני רוצה להציע לכם גישה שונה. דרך חיים קצת אחרת.

אין ויכוח על כך שכולנו מכורים לטלפון הנייד. כולנו בלי יוצא מן הכלל מרגישים מועקה כשאנחנו יודעים שאין ביכולתנו להיות בטלפון. אך מה אם המועקה הזאת הייתה נעלמת? מה היה קורה אם לא הייתם מרגישים לחץ וחרדה מהעובדה ששכחתם את הטלפון איפשהו? או שאין לו סוללה טעונה?

תמונת המחשה | צילום: שאטרסטוק

אני מאמינה שאנו לא חייבים להרגיש את אי הנעימות היומיומית הזו. אנחנו יכולים וחייבים לחזור לחיים בהם אנו מספיקים לעשות את כל מה שתכננו, חיים בהם אנחנו יכולים לאכול ולדבר האחד עם השני ללא מסך שחוצץ בינינו, חיים בהם אנו מסוגלים לשבת בשקט על הספסל בגינה או בתור למרפאה מבלי להביט במסך מרוב מבוכה.

מכיוון שכולנו מכורים, תהליך הגמילה אינו פשוט. בהתחלה ישנה תחושת חרדה ולחץ מהמחשבה שאנו מפספסים כל כך הרבה דברים, ופשוט לא מודעים לכל מה שקורה סביבנו, אך עליי לומר כי התחושה הזו עוברת מהר מאוד. תוך זמן קצר אנו מתחילים לשים לב ליתרונות של ההתנתקות מאותן רשתות חברתיות, כאשר אחד מהם הוא היכולת לאהוב ולהעריך את החיים שלנו ואת עצמנו יותר. המציאות היומיומית היא אינה מציאות של תמונות מלוטשות, ועל אף העובדה כי כולנו יודעים זאת, אנו משווים את החיים שלנו, חיים שבאופן טבעי מכילים לעתים קשיים ובעיות, עם חיים שאינם מציאותיים.

בואו נעזוב את הטלפון, לפחות לכמה שעות, שהרי אז מתגלים בפנינו חיים שבהם נדמה כי יש לנו יותר שעות ביממה מלאחרים, ובהם יש לנו את היכולת לקבל ולאהוב את עצמנו מבלי להיות טרודים באופן מתמיד בחייהם של אנשים אחרים. בואו ננסה לפחות, מה אתם אומרים?

פורסם על ידי