הכל לטובה: ליסה פסוב חוגגת 18 ומסכמת את שנת 2017

צילום: אינה חזנוב

צילום: אינה חזנוב

מאת: ליסה פסוב

שנת 2017 הגיעה לסיומה ועמה, יום הולדתי ה-18. סופה של השנה האזרחית תמיד מהווה עבורי הזדמנות להביט על השנה שעברה, להיזכר בחוויות הנעימות וכן, גם הפחות נעימות, ולהפיק לקחים לשנה החדשה. ברצוני לחלוק עמכם כמה מסקנות מהשנה החולפת שהפכו אותי לאדם רגוע ומסופק הרבה יותר מחייו.

♥ הכל לטובה. גם אם לפעמים נדמה שזהו סוף העולם (ובתור נערה אני יכולה לומר שהכל נראה לנו, בני הנוער, כסוף העולם), ככל שהזמן עובר בדרך כלל מגלים שההחלטות שקיבלנו פשוט שינו מעט את מסלול חיינו, ובדרך כלל אנו נסתגל לאותו מסלול חדש במהירות.

♥ אי אפשר לרצות את כולם. מרבית האנשים שסביבכם ירצו שתבצעו את המוטל עליכם במהירות רבה ובצורה הטובה ביותר, אך בסופו של דבר כולנו בני אדם ולא תמיד אנחנו מסוגלים לרצות את כולם – וזה בסדר. תמיד השתדלו לעשות את המרב, אך אם אתם מרגישים שהלחץ מתחיל לפגוע בכם, היו קשובים לגופכם והבינו כי אתם זקוקים להפסקה.

♥ אנחנו לא באמת זקוקים לאותן רשתות חברתיות. כמעט שנה עברה מאז שהחלטתי לעזוב לחלוטין את כל הרשתות החברתיות בהן הייתי חברה. זו הייתה ההחלטה הטובה ביותר שקיבלתי. בכל פעם שהתחלתי לצפות בתמונות המחויכות של חבריי ושל אנשים שכלל איני מכירה, התחיל עבורי מעגל בלתי נגמר של השוואות בין החיים שלי לשלהם, ומכאן תסכול רב. הרי אף אחד לא רוצה להציג את הצד הפחות שמח, מאושר ומושלם בחיים. גיליתי שזה לא כל כך קל כמו שחשבתי, כי אני כמו רובנו הייתי מכורה לכך. למרות זאת, ככל שהזמן עבר חשבתי על כך פחות ופחות והצלחתי “להיגמל”. מי היה מאמין?

♥ במהלך 12 שנותיי במערכת החינוך, חונכתי לתרבות של מבחנים וציונים. כאשר עזבתי את תחום הריקודים שהיה חלק כה עצום מחיי לטובת הלימודים, היה לי הרבה יותר זמן פנוי באמת להבין את החומר שמלמדים אותי. גיליתי שאני נהנית הרבה יותר לבוא לבית הספר וללמוד כאשר אני באמת מבינה את החומר ולא עסוקה כל הזמן בכמה קיבלתי במבחן האחרון.

♥ אינכם חייבים להישאר בשום מערכת יחסים שאינה גורמת לכם שמחה. הצד השני יתמודד עם עזיבתכם, ואתם תדעו שאתם מסוגלים להקשיב ללב שלכם ולפעול על פיו.

♥ כולנו שמענו עשרות אם לא מאות פעמים שחשוב לעשות ספורט, אבל אנחנו לא עושים זאת בטענה שאנחנו עייפים מדי. גיליתי שדווקא כאשר אני מתאמנת אני נהיית ערנית הרבה יותר והעייפות נעלמת! מוזר, אבל זה עובד.

♥ אם אנחנו כבר מדברים על ספורט, רובנו לוקחים את השגרה היומית וההרגלים שלנו כמובנים מאליהם. אמנם זה דורש מאמץ, אך ניתן לשנות כל הרגל שאנו רוצים ולהחליפו בהרגל בריא וטוב הרבה יותר. צרו לכם את השגרה שאתם אוהבים, והעריכו אותה!

♥ השתמשו בכל הזדמנות שאתם מקבלים בחיים כדי ללמוד, להתקדם ולהתפתח בתור בני אדם. העריכו והקשיבו לסביבה שלכם. ייתכן שתלמדו משהו חדש.

במהלך יום ההולדת שלי הבנתי עד כמה התמזל מזלי להיות מוקפת באנשים שאוהבים אותי ודואגים לי. אני מודה על השנה המדהימה הזו שאפשרה לי ללמוד ולהתפתח כנערה צעירה, והלוואי שהשנה הבאה תהיה טובה אף יותר עבורי, ועבורכם.

פורסם על ידי