נרשמה עלייה של מקרי החולדות בבת ים – יצאנו לשטח

נרשמה עלייה של מקרי החולדות בבת ים – יצאנו לשטח

מדובר באחד המטרדים החמורים ביותר בכל הקשור למזיקים. בשנים האחרונות מקרי החולדות בבת ים גדלים ולכן רבים צריכים לבצע הדברה מידית של חולדות בבת ים. החולדות בבתים מונעות מאנשים לישון בשקט ואותם מכרסמים עלולים להבריח לקוחות מן העסק. לכן מדובר באחד מן המכרסמים הבעייתיים ביותר בישראל ובעולם כולו, הן מאוד אינטליגנטיות ומסוכנות ויכולות לכרסם כמעט כל דבר ולכן חשוב לבצע הדברה של המטרד במהירות האפשרית. כיצד נזהה את המטרד? כיצד ההדברה מתבצעת? ולמה ישנה עלייה של מקרי החולדות בבת ים? בואו נעשה סקירה קצרה ונבין בדיוק את הסיבות ואת המטרד.

מהי חולדה בכלל?

חולדה ידועה בשמה העכברוש היא יונק ממשפחת העכבריים. החולדה הנה מכרסם המחזיק בחוש ריח מפותח במיוחד ושמיעה מפותחת עוד יותר. היא ידועה בזכות כושר הישרדותה הפנומנלי ומצליחים לראות אותה שורדת בטמפרטורות נמוכות במיוחד. החולדות מחזיקות באינטליגנציה חברתית מדהימה והיא מצליחה לקשר בין אכילת מזון מורעל לדוגמא לבין מוות. ישנם מינים וזנים רבים של חולדות, החולדות עם האדם הצליחו להגיע עם האדם כמעט לכל נקודה יבשתית בעולם. ניתן כיום למצוא את החולדות בכל יבשת חוץ מאנטרקטיקה אבל נראה אותה לרוב באזורים עירוניים. החולדה משמשת גם המון לניסויים של בני האדם וישנם רבים שבוחרים לגדל את החולדה בתור חיית מחמד.

למה אנחנו בוחרים לבצע הדברה של אותן החולדות?

החולדה היא חיה מזיקה הפוגעת באסתטיקה ובתברואה של האזור שבו היא מגיעה. היא יודעת לבצע פגיעה קשה בתשתיות וביסודות הבית וגם בבריאות של האדם. נשיכתה של החולדה מסוכנת מאוד והיא מזיקה בזיהומים רבים שעלולים לגרום למחלות זיהומיות קשות במיוחד. החולדה יכולה לא רק להדביק ולהביא איתה מחלות היא יכולה לכרסם לפעמים אפילו דרך מתכות ולהיות תוקפנית במיוחד כאשר היא מרגישה מאוימת, ולכן חשוב לבצע ההדברה במהירות הגבוהה ביותר מרגע הזיהוי וזאת כדי לדאוג לבריאותנו ובריאות הקרובים לנו.

איך נדע שצריך להזמין מדביר לאותן החולדות?

תמיד כשאנחנו חוששים להופעה של המכרסם הנוראי הזה בין אם אנחנו נמצאים בבית או בבית העסק אנחנו תמיד ממליצים לפנות לאיש המקצוע. אם אתם רואים את החולדה בעיניים שלכם, אל תהססו תתקשרו למדביר לפני שיהיה מאוחר מידי. לחולדות ישנם סימנים מסוימים שמעידים על הגעתם ועל הימצאותם באזור. אם אתם מגלים גללים לא רצויים בבית או באזור שבו אתם חושדים שהגיעו אותן החולדות תדעו שכנראה שהן נמצאות שם. מדובר בגללים בגודל של כמו חרצן של זית בגוון כהה. ראיתם את הגללים הללו אל תהססו ותתקשרו לאיש המקצוע. סימני שיניים ונשיכות קטנות מהווים סימן נוסף. רעשים אמצע הלילה שמשמיעים המכרסמים בלילה יכולים להיות סימן נוסף להימצאותם של אותן החולדות וכדאי לבצע הזמנה של איש המקצוע במהירות האפשרית.

אז מה הדרך לבצע הדברה של חולדות בבת ים?

ישנן מספר שיטות מומלצות להדברת חולדות בבת ים. לוכד חולדות בבת ים יבחר אחד מן השיטות הבאות.

  • אפשרות ראשונה – האופציה הראשונה והמוכרת ביותר הנה מלכודת הכלוב, מדובר במלכודת ההומנית ביותר. סוג של הדברה ירוקה של החולדות. מניחים בעצם בתוך המלכודת את הפיתיון לחולדה והיא מתקרבת בשל כך. כאשר היא נכנסת פנימה הדלת של הכתוב נסגרת עליה באופן אוטומטי והחולדה נלכדת בפנים. המדביר ייקח את החולדה וישחרר אותה בשטח פתוח ובכך הוא גם הרחיק את החולדה מהבית שלכם וגם לא פגע בה.
  • אפשרות שנייה – שיטה נוספת הנה מלכודת הקפיץ, השיטה הזו הורגת את החולדה ולכן אינה הומנית מיוחד. בעם כאשר החולדה תגיע לפס המדרך של המלכודת בכדי להגיע לפיתיון ייסגר עליה הקפיץ ויביא למותה.
  • אפשרות שלישית – שימוש באוכל מורעל שיביא למותן של החולדות. חשוב לזכור שלחולדות יש אינטליגנציה חברתית גבוהה, לכן, אם משתמשים באוכל מורעל, מהר מאוד שאר החולדות מבינות ומפסיקות לאכול.
  • אפשרות רביעית – שימוש ברעל מושהה. לרעל המושהה לוקח מספר שעות / ימים עד שהוא מתחיל לעבוד. עם אפשרות זו, החולדות לא מצליחות לקשר בין האוכל לבין מותן ולכן זו אופציה טובה שמתאימה גם לכמות גדולה של חולדות.
  • אפשרות חמישית – שימוש במלכודת דביקה, אשר גורמת סבל רב לחולדות ואינה יעילה כמו שאר האופציות.

השיטות הללו מאוד יעילות במקרים של חולדה בודדת (למעט רעל מושהה). במקרים של ריבוי חולדות ישנו קושי גבוה יותר בשימושן להדברה

אז איך אפשר למנוע מהחולדות להגיע לבית?

החולדות מחפשות אחר מזון ברוב המקרים, ולכן הן מוצאות את הדרך אל הבתים. אז איך נמנע מהן להגיע? קודם כל חשוב לאחסן את המזון במקומות סגורים ומוגנים. מאחר והחולדות ינסו לכרסם כל מזון שיגיעו אליו לכן ההמלצה שלנו היא קודם כל למנוע מהם את הגישה למזון. במידה וישנה גינה ועצים גבוהים בקרבתכם אנחנו ממליצים לבצע עבודות של תחזוקת גינה באופן קבוע בכדי למנוע מן החולדה להגיע אל ביתכם דרך העצים והבורות. החולדות משתמשות בעיקר משלוליות ולכן אם יש בקרבת ביתכם מאגרי מים שכאלה כגון שלוליות תבצעו עבודות כנגדן בכדי שתוכלו למנוע מן החולדה להגיע אליכם.

ואיך נדע שהמדביר שהזמנו הוא מדביר מקצועי מספיק?

לפני הזמנת המדביר חשוב לוודא שמדובר במדביר מקצועי שיודע כיצד להדביר את אותן החולדות באופן מקצועי דיו. קודם כל חשוב להבין שמדביר מקצועי יודע בדיוק באיזה חומרים מומלץ להשתמש והוא יודע להשתמש רק בחומרים הניתנים לשימוש על ידי משרד הבריאות והוא קיבל את הסמכת המדביר שלו מן המשרד להגנת הסביבה. תמיד תוודאו ותבקשו לראות רישיון של מדביר מורשה מן המשרד לאיכות הסביבה לפני הזמנת המדביר ותוודאו איתו כי הוא באמת מבין. בנוסף אם המדביר בוחר להשתמש בשיטות מיושנות כגון אותה מלכודת דביקה, תדעו שכנראה מדובר במדביר שאינו מקצועי מאחר והמלכודת לא רק גורמת סבל רב לחולדה אלא החולדה יכולה לכרסם את המלכודת הדביקה ולברוח משם. בנוסף תמיד תבדקו ותבצעו סריקה קצרה באינטרנט בנוגע להדברה של אותן החולדות, תבינו את השיטות השונות ואת המדבירים השונים בכדי שתוכלו לזהות את אותם "החאפרים" שאינם יודעים לבצע את עבודתם כהלכה.

לסיכום

בת ים בשנים האחרונות החלה לסבול ממכה קשה של חולדות וזאת מסיבות רבות ומגוונות הן בגלל הבניה של הרכבת הקלה באזור והן בגלל עוד מגוון סיבות רבות. לכן לפני הזמנת המדביר אנחנו בחברת קסם הדברות ממליצים לנהוג בחכמה ולא לחכות עם ההדברה. החולדות עלולות להתרבות ולעשות פגיעה קשה ביסודות הבית וכן בדברים אחרים, לא חסרים סיפורים על התמהמהות שלאחר מכן עלתה לאנשים ביוקר בכל מה שקשור להדברת חולדות. אנחנו ממליצים בחום רב לבצע בדיקה אל מול המדביר ולא להתפשר על איכותו של המדביר ועל הבנתו כי הזול ביותר לא תמיד הוא הטוב ביותר או המבין ביותר, וחוסר הבנה עלול ליצור כאוס ובלאגן בבית דבר שאינכם מעוניינים בו.

צילום: pixabay

פורסם על ידי