מרכז גמילה

מרכז גמילה

ישראלים רבים סובלים מהתמכרויות שונות הגורמות להם לסבל רב ולירידה באיכות החיים. הם סובלים מהפרעות חרדה או מהפרעות דיכאון כתוצאה מחוסר השליטה באורח חייהם ועוד. ההתמכרויות הקשות ביותר הן לסמים, לאלכוהול ולהימורים. למרות המספר הגבוה של המתמכרים מעטים מהם מגיעים לקבלת טיפול. התוצאה היא לא רק של סבל ניכר לאנשים הלוקים, אלא גם נזקים כלכליים ניכרים, פגיעה באנשים נורמטיביים קרובים או מהישוב, בריבוי מקרי האלימות השונים ופגיעה בחברה ובמרקם החיים החברתיים שלה.

מרכז גמילה הוא המוסד המנסה לטפל במקרים שונים אלו. יש מוסדות ממשלתיים וציבוריים ויש פרטיים הנתמכים על ידי גופים פרטיים ואחרים. בכל מוסד גמילה משרתים מומחים מתחומים שונים השואפים לטפל במכורים המגיעים אליו, להגדיל את כמות המגיעים לטיפול ולטפל באופן מקיף בכל הבעיות. אחת מהמטרות החשובות היא מניעת התופעה והתגברותה, וכן, לחץ להבאת שינוי במדיניות הטיפול בהתמכרויות במערכת הבריאות וברמה  הלאומית.

התמכרות להימורים, למשל, היא בלתי נשלטת ויכולה להביא לאובדן הון רב שנצבר במשך שנים בזמן קצר ביותר. יותר מכך, עלול להיווצר מצב מסוכן שבו המכור נכנס לחובות לגורמים פליליים אשר עלולים לנצל את חוסר האונים שלו ולהניע אותו לבצע עבירות פליליות דוגמת: שוד, גניבה, ואפילו יותר מכך. הבעיה איננה רק של המכור אלא גם של משפחתו הגרעינית ובכלל זה: הורים, בני זוג, ילדים ועוד. הידרדרות כזאת פוגעת בכולם וקשה מאוד לצאת ממעגל כזה כאשר אין סיוע חיצוני.

הטיפול בכל מרכז גמילה מקצועי הינו רב מערכתי. הוא כולל נושאים פסיכולוגיים וחברתיים ומבוסס על גישות מדעיות מוכחות. הוא נערך על ידי פגישות אישיות, קבוצתיות, זוגיות, או משפחתיות אחרות. כל גורם היכול לסייע ולתמוך נכנס למשוואת הטיפול ומקבל ייעוץ והדרכה על הדרך בה צריך להתנהל ולהתנהג עם המטופל. כל טיפול מקיף נקבע על פי המצב והצורך ואמור להיות מקיף ומספק. מטרות הטיפול הם ביטול ההתמכרות או מזעורה,  ובהמשך, מניעת הישנות הבעיה. מדובר על תהליך ארוך שאיננו פשוט שבו מתקדמים צעד אחר צעד בדרך לגמילה. מומלץ לקבל טיפול במוסד בעל מוניטין בתחום הספציפי המיוחס למכור.

תמונה: pixabay

פורסם על ידי