התגעגעתן לשמש?

התגעגעתן לשמש?

אל תשכחו שהיא הגורם העיקרי לפיגמנטציה.

עונת הקיץ בפתח ויחד איתה גם החשיפה המוגברת לשמש המהווה הגורם העיקרי להיווצרות כתמי הפיגמנטציה, מהי פיגמנטציה, כיצד ניתן להפחית את הופעתה וכיצד לטפל בכתמים שכבר הופיעו?

באדיבות ד"ר עמוס לויאב, רופא ראשי ברשת מרפאות כללית אסתטיקה.

פיגמנטציה, היא הופעה של כתמים כהים על פני העור הנגרמים ע"י פיגמנט הנקרא "מלנין", היוצר כתמים כהים בצורות שונות. למרות שמלנין הוא חומר שנמצא בתאים של כל אדם (למעט לבקנים), לא כל אדם סובל מפיגמנטציה, זה תלוי בגנטיקה משפחתית, קרי כמות התאים נושאי הפיגמנט, ככל שהעור כהה יותר הסכנה בהופעת כתמים בחשיפה לשמש גבוהה יותר. בכתמים יופיעו כתגובה לחשיפה לקרני UV של השמש, גירוי הורמונלי כמו הריון, תוצאה של טיפול אינטנסיבי או אירוע טראומטי שהעור עבר. פיגמנטציה כשלעצמה אינה מסוכנת ומדובר רק בבעיה אסתטית.

אלו פעולות ניתן לעשות על מנת להימנע מתופעה זו?

לכולם יש פיגמנטים בעור, אולם כשמתרחש גירוי כמו  חשיפה לשמש, חומצת האמינו־טירוזין הנמצאת בתא, הופכת למלנין ש"צובע" את העור. רדיקלים חופשיים מסייעים להאצת יצירת המלנין, מה שאומר שכדי להאט את התהליך ולהגן על העור רצוי לחיות בסביבה פחות מחמצנת.

  • להקפיד על תזונה הכוללת ויטמין C, הפועל למניעת נזק חמצוני.
  • להיחשף פחות לשמש. ובעת חשיפה לשמש, להימרח במקדמי הגנה, לחבוש כובע ולהרכיב משקפי שמש.
  • לשמור על סביבה נקייה מעישון.
  • להקפיד על אורח חיים בריא: תזונה נכונה, משקל תקין ופעילות גופנית.

מעניין לציין כי דווקא כהי העור, ובעיקר יוצאי המזרח הרחוק, עשויים לפתח כתמי פיגמנטציה ביתר קלות. עור כהה נוטה לייצור יתר של מלנין, ועל כן יש להקפיד ולהגן על העור מחשיפה לשמש.

כיצד ניתן להעלים את הכתמים שכבר הופיעו?

טיפול בפיגמנטציה באמצעות קרמים – כולל מריחת קרמים המבוססים על ויטמין E או ויטמין C, רטין A, הידרוקינון, חומצה קוג'ית וכדומה. הקרמים מטרתם לעצור את ההתפשטות וייצור המלנין, מכילים אנטי אוקסידנטים הנלחמים ברדיקלים החופשיים וגורמים להבהרה של העור.

מכשירי לייזר או קרן אור הם טכנולוגיות המאפשרות העלמה וטיפול בכתמי פיגמנטציה. מדובר במכשירים השולחים גלים באורכים שונים אל התא. הגל נקלט במלנין עצמו, והאנרגיה התרמית המחממת את הפיגמנט, גורמת לקילופו, להבהרה של העור ולעיתים אף להעלמה מוחלטת של הכתם. לא כל הכתמים ייעלמו לחלוטין. בחלק מהמקרים, הם יובהרו עד 80%. מיד לאחר הטיפול בלייזר או קרני אור נוצרת אדמומיות באזור המטופל, ולאחר כמה ימים העור באותו אזור מתקלף.

טיפולי פילינג קלים ובינוניים – מיועדים לטיפול בפנים, בכפות הידיים, באזור החזה וכדומה, בעזרת חומרים כימיים הגורמים לקילוף ולהסרה עדינה של תאי העור ובכלל זה גם של הכתמים. החומרים שבהם משתמשים הם חומצה אלפא ובטא הידרוקסי חומצה טריכלורואצטיט בריכוזים נמוכים או ערבוב של כמה חומצות בריכוזים נמוכים. אם נותרו שאריות כתמים, פעולה זו מבהירה אותן. לאחר טיפול פילינג חשים יובש של העור, ונראית במקום המטופל אדמומיות ולאחר כמה ימים העור מתקלף. ביצוע לא נכון של פילינג באמצעות חומצות, עלול להוביל לפיגמנטציה בלתי הפיכה ולהצטלקות. לאחר הקילוף יש להיזהר מחשיפה מוגברת לשמש שיכולה לגרום להופעה חוזרת של הפיגמנטציה. אחרי טיפול לייזר או קרני אור, ניתן לחזור לפעילות כבר למחרת הטיפול. אחרי פילינג כימי, ניתן לחזור לפעילות תוך כמה ימים. את שני הטיפולים ניתן לבצע החל מגיל 18. במקרים מסוימים, ניתן לבצע קילופי עור גם בעזרת לייזר בהתאם להמלצות המומחים ומצב העור של המטופל/ת.

רשת מרפאות "כללית אסתטיקה" מציעה מגוון טיפולים למניעת התופעה ולטיפול בה במומחיות עם אחריות. בשלב ראשון רופא יאבחן את המקור לכתם: כתמי ילדות, הריון, חשיפה לשמש, כתמי זקנה או נגע אחר. בהתאם לכך ייקבע אופי הטיפול: מריחה של קרמים, שימוש במכשיר לייזר או פילינג.

אודות רשת כללית אסתטיקה

רשת מרפאות לרפואה אסתטית המונה 17 סניפים בפריסה ארצית, המציעה ניתוחים וטיפולים אסתטיים על ידי מומחים תחת אחריות של גוף רפואי. כחברת בת של שירותי בריאות כללית- הגוף הרפואי הגדול בישראל, החומרים והמכשור הטכנולוגי נבחנים בקפידה, עומדים בתקנים מחמירים ומאושרים על ידי משרד הבריאות, ה-FDA האמריקני ו/או ה-CE האירופאי. הצוותים הרפואיים מחויבים לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר של טיפול מקצועי, אמינות ובקרה רפואית. בין הטיפולים המוצעים בכללית אסתטיקה: ניתוחי פנים, ניתוחי חזה, ניתוחי פנים, ניתוחי גוף, טיפולים אסתטיים (הזרקות למילוי והעלמת קמטים, הסרת נגעים ושומות, טיפולי הזעת יתר, פיגמנטציה, צלקות פוסט אקנה, פילינג, טיפול בנימים וורידים ועוד).

פורסם על ידי