איטום מרפסות

איטום מרפסות

איטום מחויב המציאות לא רק על גגות אלא גם לבניין עצמו בכל מקום החשוף ללחות שמגיעה מבחוץ. זה כולל חיבורים של הבניין לקרקע וזה כולל את המעטפת שלו והמרפסות שיוצאות ממנו. המרפסות, למען האמת, הן נקודת תורפה בכל בניין, משום שלמרות שתחתן ובתוכן לא גרים בעצם, הרי שהן מחוברות לדירה וכל איטום לא מוצלח יגרום לכך שיחלחלו גשמים לתוך התשתית, ולתוך הדירה. איטם מרפסות חייבים לתת רק למומחי לעשות בדיוק בשל כך.

למה איטום כזה פחות פשוט?

יחסית, קל לאטום גג. באתר מרכז האיטום הישראלי תכלו למצוא קבלני איטום רבים, רגילים להשאיר אותו חשוף ובדרך כלל לא משתמשים בו הרבה ולכן אפשר לאטום את המשטח העצום אחת לכמה שנים ולשכוח מזה. אלא שמרפסות נמצאות בשימוש, הן פתוחות לגשם ולשמש, והם חייבות להיות מרוצפות ואטומות כדי שיוכלו להשתמש בהן בבטחה ולשמור עליהן מפני חדירה גשמים. איטום מרפסת ייעשה בכמה שיטות, כאשר יש להתחשב במבנה, במגבלות מצבו ובתקציב של בעלי הבית.

שיטות איטום

עבודות איטום נעשה במרפסות גם כאשר הן מרוצפות וגם כאשר הן בתהליך בנייה ולכן יש לבדוק מה מצבן ולנסות לאטום כמה שיותר מוקדם. איטום מרפסות מרוצפות נעשה בדרך הלא נעימה של הרמת כל האריחים וכל השכבות שיש מתחתיהם להגנה כדי לחשוף כמה שאפשר. אוטמים בשיטות שונות ומרצפים שוב. שיטה יקרה, מסורבלת שאורכת זמן רב. עם זאת, כאשר יש בעיה של נזילה ושל חלחול לחות, אין ברירה אלא לתקוף את הבעיה מהמקור שלה ולייבש.

למה כדאי לאטום אחרי פירוק רצפה?

כדי לא לעבוד טלאי על טלאי וכדי לא לסבול מלחות חוזרת שחודרת ואי אפשר למגר אותה, כדאי מאוד לא להסתפק בעבודה שטחית ולעשות את זה אחת ולתמיד כמו שצריך. העבודה יקרה כך יותר, אולם אם אתם בעלי מרפסת שיש בה נזילות וחדירות חוזרות של מים, אל תבזבזו זמן ועשו את זה בדרך יסודית למרות כל הזמן והטרחה והשבתת האזור הזהבזמן עבודה.

שיטת איטום פשוטה

שיטת האיטום של המרפסת כאשר הרצפה עדיין קיימת ולא מפרקים אותה, מצריכה את הנחת האיטום עליה. עם זאת, אחרי מריחת חומרי האיטום אין מנוס מהריצוף הנוסף, משום שאי אפשר למעשה להשאיר שכבת איטום ללא כיסוי וללא חיפוי. החיסרון: לא מתאים לכל מרפסת ולכל מבנה. יש כובד של רצפה כפולה שאינו מתאים לכל מבנה וזה תלוי בחוזק שלו ועד כמה הקבלן בנה את המבנה טוב וללא חיסכון בחומרים.

בדיקת מגבלות המבנה

שיטת איטום מרפסות נבחרת לפי תנאי המבנה ועד כמה אפשר לעבוד במרפסת. אם המרפסת לא נבנתה בצורה חזקה ויציבה היא מחייבת איטום שלא יכביד עליה. יש גם תנאי שטח שמחייבים בדיקת שיטות שמותאמות למרפסת ועד כמה האלתורים יכולים להתווסף, מבלי לפגום במפרט הטכני ובמבנה. אל תוותרו על הייעוץ המקצועי של מומחים לכך שיחסכו מכם כסף ואי נעימות.

פורסם על ידי