בחופש הגדול – עלייה בחבלות שיניים

בחופש הגדול – עלייה בחבלות שיניים

כיצד לשמור על שיני הילדים ומה לעשות בעת חבלה?

באדיבות ד"ר רולנדה ברקוביץ מומחית לרפואת שיניים לילדים ומנהלת תחום רפואת שיניים לילדים בכללית סמייל

בחופש הגדול, עולות מספר הפניות של ילדים ונוער למרפאות השיניים עקב חבלות שיניים ברמות שונות. כיצד ניתן להפחית את הסיכוי להיפגע ומה צריך לעשות לאחר חבלה?

ראשית חשובה המודעות בקרב הצעירים. יש לשוחח איתם לפני פעילות ספורטיבית שעלולה להסתיים בפגיעה לדוגמה לפני יציאתם לרכיבה על אופניים, מומלץ להפנות את תשומת ליבם למכשולים שעלולים להוות בעיה – תוואי דרך מסוכן ואם ניתן לבחור במסלול חלופי וכמובן, אין לנסוע ללא קסדה.

ילדים שמבנה השיניים שלהם נוטה לבלוט החוצה אם זה שלב בהתפתחות וגדילה, אם בשל סיבה גנטית או אם זו בליטה עקב שימוש מוגבר במוצץ כשהיו קטנטנים, צריכים להיזהר עוד יותר מנפילות וזאת מפני שלחלקם, הסגר של הפה עלול להיות לקוי כלומר, השפתיים לא משמשות כיסוי והגנה לשיניים מה שעלול להוות פגיעה קריטית יותר בעת חבלה מאשר מבנה רגיל, הנתונים מראים כי במצב זה, הסיכון הנו פי 3 לפגיעה בשיניים עקב חבלה.

במידת הצורך, בהתאם למבנה הפה ואופי ה"סיכון" בפעילות, ניתן לשקול את האפשרות לצייד את הילדים בסד מגן לשיניים מה שימנע את הפגיעות בשיניים בחלק ניכר מהמקרים.

חבלות באזור הפה נעות בין מקרים קלים של שפשוף קל וחזרה לפעילות באופן מיידי אך ישנם מקרים קשים, בהם החבלה עלולה להוביל לשבירת שיניים, תזוזת שיניים, עקירת השן ממקומה לחלוטין וכל אופציית ביניים שמצריכה טיפול שיניים.

כאשר מתרחשת פגיעה בשיניים, שוטפים תחילה את פניו והפה של הילד בזהירות מהדם, ומקררים את מקום הפגיעה ואם אין בעיה נראית לעין, קובעים תור לרופא השיניים לילדים, על מנת לעקוב, גם אם מדובר בשיניים נשירות, שכן יכול להיווצר נזק לשיניים הקבועות. חשוב לציין בעניין זה כי כשליש מהמקרים של חבלות קשות, עשויה פגיעה בשיניים נשירות (חלביות) לפגוע גם בשיניים הקבועות שיבואו במקומן.

אם החבלה גרמה לאחת השיניים לצאת מהמקום, יש לשטוף תחת זרם מים עדין את האזור, לנסות להחזיר את השן למקומה במהירות האפשרית לתוך המכתשית (האזור בעצם בו שורש השן היה ) , רק אם מדובר בשן קבועה, שיניים נשירות לא מחזירים. אם זה לא מתאפשר, יש להניח אותה בתוך כלי עם חלב קר ולרוץ לרופא השיניים. במקרים אלו הזמן משחק תפקיד מאוד קריטי.

בעת הגעה לרופא השיניים, הוא יתשאל אודות שאירע, ככל שתפרטו יותר, תאפשרו טיפול יעיל יותר. הרופא יבדוק הן את השיניים והן את כל הרקמות הרכות והפנים. בעת הצורך המקום יצולם כדי לוודא את עומק הפגיעה ובהתאם לתוצאות, ייקבע הטיפול המתאים ורמת הדחיפות. במידה וכותרת השן רק נסדקה, לרוב לא יהיה צורך בטיפול. במקרה של שברים או שהשן יצאה לגמרי ממקומה, כמובן כל מקרה לגופו, נידרש טיפול מיידי.

כל פגיעה מצריכה מעקב אצל רופא, פגיעה אסתטית בנראות השיניים, מצריכה מעקב ארוך טווח על ידי רופא הילדים והאורתודונט על מנת לוודא שהשיניים נשארו במקומן, ובמידת הצורך, "לשמור מקום" לשן קבועה או יותר כדי שאלה יצמחו כהלכה.

ולסיום, חשוב לדעת כי כל ילד מגיל 3 ועד גיל 18 מבוטח מפני פגיעות כלליות בכלל ופגיעות שיניים בפרט, במסגרת ביטוח תאונות בית הספר של משרד החינוך. ביטוח זה תקף גם בסופי שבוע ובחופשים כלומר 24 שעות 7 ימים בשבוע במהלך כל השנה, מידע ניתן למצוא באתר https://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/bituach/NifgaeTeuna/dental+treatment.htm.

שיהיה לנו חופש בריא ובטוח.

פורסם על ידי