5 עובדות סוציאליות בבת ים עברו שיימינג

תמונת המחשה | צילום שאטרסטוק

תמונת המחשה | צילום שאטרסטוק

בוועדה העירונית לקידום מעמד הילד, בראשות חבר המועצה אלי כהן, נחשף לאחרונה כי חמש עובדות סוציאליות מבת ים עברו שיימינג כאשר חתמו על הוצאת ילדים מבתיהם לפי חוק הנוער.

במהלך הדיון ציינה חברת המועצה קטי פיאסצקי-מורג כי "חשוב לתת את הדעת, שכאשר עובד סוציאלי חתום על הוצאת הילד מהבית לפי חוק הנוער מתחיל משא הסתה נגדו ומאיימים על חייו". במענה לכך אמרה מנהלת אגף הרווחה בעיריית בת ים דיתה ירדני, כי חמש עובדות סוציאליות מהעיר עברו שיימינג וציינה כי אגף הרווחה עובד בשיתוף פעולה עם המשטרה.

עוד ציינה ירדני כי כיום יש כ-220 ילדים מבת ים שהוצאו מבתיהם, כ-160 מהם בצו בית משפט. "אני לא יכולה להגיד שהאלימות שולטת", היא הסבירה, "מה ששולט זה בעצם חוסר היכולת של ההורים לתת מענה לילדים. רוב הילדים זה ילדים עם בעיות התנהגות קשות, ילדים עם בעיות למידה. להורים קשה להתמודד איתם. יש הזנחה פיזית והרבה הזנחה רגשית".

"חלק גדול מאלו שבאים לקבל טיפול אסור לנו לשפוט אותם", אמר לנו יושב ראש הוועדה וסגן ראש העיר אלי כהן, "אבל אני רואה את הפגיעה בעובדות סוציאליות בחומרה רבה. אין לפגוע בעובדי ציבור ובפרט בעובדות סוציאליות שבאות לעזור ולסייע. אני חושב שכל אלו שנוהגים בצורה כזו הם כפויי טובה כלפי מערכת שמסייעת להם. אני נחרד לשמוע על כך שמתנהגים באלימות מילולית או פיזית נגד עובדים. אני מגנה זאת בתוקף. אני חושב שהבעיה היא שלמדינה אין תשובות לאלימות שמופנית לעובדי ציבור ויש לצאת נגד זה, לחוקק חוקים ולגנות את התופעה".

איך העירייה מתמודדת עם הבעיה?

"אלו דברים שחוזרים על עצמם בצורה זו או אחרת וההתמודדות היחידה היא לחנך את אותם אנשים. אני אשמח שיפנו אלי משפחות שנוהגות ככה ואני אדבר איתן ואגרום להן להבין שהן כורתות את הענף שהן יושבות עליו. יש מקרים של אנשים שחושבים שמגיע להם הכל, הם מרוצים מהטיפול של העובדות הסוציאליות, אבל צריך להבין שלא הכל תלוי בעירייה, יש הנחיות וקריטריונים ואנו נוהגים על פיהם. יש על העובדות הסוציאליות לחץ ועומס גדול, והן עושות את עבודתן בצורה המיטבית. מדובר בצוות מדהים ואני מלא הערכה אליהן".

חברת הוועדה קטי פיאסצקי-מורג, שהיא עצמה בת לעובדת סוציאלית ומכירה את הנושא מקרוב, אמרה לנו: "תופעת האיומים על עובדים סוציאליים היא שכיחה ואינה המצאה חדשה. אמי הייתה עובדת סוציאלית וראש צוות בשירותי הרווחה בחולון במשך שנים רבות, ועוד כילדה אני זוכרת כיצד איימו על חייה ועל חיי ילדיה. איומים על עובדים סוציאליים הינם תופעה מסוכנת מאד. לצערי התופעה היא רחבת היקף גם בבת ים. אני מצפה ממשרד הרווחה ומהרשויות המקומיות לגבות ולתת כל הגנה לעובדים סוציאליים שמאוימים על ידי אנשים כאלו או אחרים. העובדים הסוציאליים ופקידי הסעד עושים עבודת קודש מתוך תחושת שליחות אמיתית ובלתי מתגמלת, ותפקידנו כחברה הוא להוקיע באופן בלתי מתפשר את מי שמבקש למרר את חייהם".

פורסם על ידי