האם שמו של רחוב יוספטל בבת ים יוחלף?

גיורא יוספטל | צילום: דוד אלדן לע"מ

גיורא יוספטל | צילום: דוד אלדן לע"מ

ד"ר גיורא יוספטל היה חבר כנסת ושר מטעם מפא"י בשנות ה-50' ועד פטירתו ב-1962. הוא מונצח ברחובות ומוסדות רבים ברחבי הארץ, לרבות ברחוב ראשי בבת ים ובתחנת רכבת מקומית.

לאחרונה שמו חזר לכותרות בעקבות שידור סדרת הטלוויזיה "סלאח, פה זה ארץ ישראל" בה מובא ציטוט גזעני שלו על עליית יהודי צפון אפריקה: "מדובר בעלייה בעלת משקל מוסרי ירוד, רמה חברתית פחותה ומטען רעיוני דל. הם עלולים להוריד את המדינה למצולות של חברה לבנטינית, בדרגת שפל השווה לזאת של עמי כל האזור".

בעקבות דברים אלה ופניית הקשת הדמוקרטית המזרחית, החליטה ראש עיריית נתניה לשנות את שם רחוב יוספטל בנתניה לשם אחר, וכך גם החליט ראש עיריית מגדל העמק לגבי בית ספר בעירו ע"ש יוספטל.

אתמול (שני) פנתה חברת המועצה קטי פיאסצקי-מורג לחבר המועצה ויקטור טל, יו"ר ועדת השמות בעיר, וביקשה ממנו לפעול לביטול הנצחתו של גיורא יוספטל בעיר. "אי אפשר שלא לחוש סלידה מהדברים הגזעניים האלו. אדם שמתבטא בצורה כזו לא ראוי שיהיה מונצח בהוד והדר בעיר שלנו", טוענת פיאסצקי-מורג, "המלחמה בגזענות ובשנאה צריכה להיות המלחמה של כולנו, אנו כנבחרי ציבור צריכים לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע מתן לגיטימציה לאמירות שמעודדות שנאה. אני בטוחה שוועדת השמות תמצא תחליף ראוי להנצחה באחד מהרחובות המרכזיים בעיר במקומו של יוספטל".

עוד היא אמרה: "אני איני חברת הוועדה, אך אם הוועדה הייתה שואלת לדעתי הייתי ממליצה לה להנציח שם של אישה. כי אם כבר עושים צדק אז כדאי לנצל את ההזדמנות ולעשות צדק גם איפה שנשים אינן מיוצגות כמעט בכלל – שמות רחובות בעיר בת ים".

רחוב יוספטל | צילום טלי בנדו לאופר

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

באנר-עצמי-רחב-בת-ים-עוברת-לאינטרנט-מוקטן
באנר-אלין-ירושלמי-תכשיטים-מוקטן